Sağlıklı Beslenme Nedir?

Sağlığı korumak ve geliştirmek için vücudun ihtiyacı olduğu besin öğelerinin, yeterli ve dengeli bir şekilde alınmasıdır. Bunu, ‘Doğru Besin, Doğru Zaman, Doğru Miktar’ olarak da tanımlayabiliriz.

Yeterli Beslenelim

Yeterli beslenme bazı besinleri hiç tüketmemek değildir. Sevdiğimiz besinleri tüketmek mutluluktur ve mutluluk da sağlıktır. Önemli olan, porsiyonu ve tercihleri doğru yapabilmektir.

Vücut ağırlığını ve sağlığını korumanın yolu, enerji alımı ile enerji harcamasını dengede tutmaktan geçer. Bireyin enerji ihtiyacı ve harcaması vücut ağırlığına, boyuna, yaşına, cinsiyetine ve metabolizmasına göre değişmektedir.

Özellikle kalorisi yüksek besinleri tüketirken porsiyon ölçüsüne dikkat etmek oldukça önemlidir. Öğüne salata ve çorba ile başlamak tokluk hissi verecek, mide hacminin bir kısmını dolduracak ve ana yemeğin porsiyonunu azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Dengeli Beslenelim

Günlük enerji alımımızın %50 – 55’ini karbonhidrat, %10 – 15’ini protein, %30 – 35’ini ise yağlar oluşturmalıdır.

Bir ana öğünde tüm besin gruplarına yer veriyor, sağlıklı tabak modelini koruyor olmalıyız. Sağlıklı tabak modeli, tabağımızın ½ sinin sebze ve meyvelerden, ¼ ünün protein içeren süt, yoğurt, kuru baklagil veya et grubundan, ¼ ünün ise kompleks karbonhidrattan oluşmasıdır. Her öğünü bu şekilde planlayarak sağlıklı beslenmeyi hayatımıza adapte edebiliriz.

Daha Çok Su İçelim

Sağlıklı beslenmenin en önemli parçası yeterli miktarda suyu alıyor olmaktır ki bu kilogram başına 30 – 35 ml suya denk gelmektedir.

Vücuttan atıkların ve toksinlerin atılabilmesi, cildin sağlığını koruyabilmesi, en önemlisi metabolizmanın düzenli çalışabilmesi için yeterli miktarda su tüketmeliyiz.

Çay ve kahve gibi diüretik içeceklerden sonra, içilen çay ve kahve kadar suyu tüketerek yerine koymayı unutmayınız.

Vücudumuz Bize Ne Söylüyor?

Kaç öğün beslenmem gerekiyor? Ara öğün yapmalı mıyım? Günde kaç kalori almalıyım? Gece kaçtan sonra yemek yememeliyim? Kaç dakika egzersiz yapmalıyım?

Bu ve buna benzer soruların cevaplarını aslında vücudumuz bize veriyor. Önemli olan onu dinlemek ve önemsemektir.

Sorularınızı, misafirimiz olduğunuzda ALTINGüzellik Merkezi’mizde bulunan uzmanlarımıza sorabilir veya web sitemizdeki iletişim bölümündeki numaramızdan arayarak veya mesaj göndererek sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gönder